Dziecko u psychologa

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

psycholog dziecięcy

Decyzja o wybraniu się z dzieckiem na konsultację u psychologa dziecięcego bywa jednym z trudniejszych wyborów, przed którymi stają rodzice. Często związane jest to z obawami o reakcję dziecka, niewiedzą na temat samego procesu oraz lękiem przed negatywną oceną ze strony specjalisty. Co będzie się działo podczas tej pierwszej wizyty? Jakie pytania zostaną zadane? Czy na spotkanie z psychologiem powinniśmy przyjść całą rodziną? Czy moje dziecko będzie się czuło komfortowo? Artykuł ten ma na celu rozwianie wątpliwości        i odpowiedzenie na najbardziej palące pytania dotyczące tego, jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego, abyście z pełnym przekonaniem        i spokojem mogli podjąć kolejne kroki na drodze do wsparcia swojego dziecka. 

Czas czytania

Podziel się

Czy na pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym przyjść z dzieckiem?

Przed spotkaniem z psychologiem dziecięcym wiele rodzin staje przed dylematem: kto dokładnie powinien uczestniczyć w pierwszym spotkaniu? Czy jest to czas tylko dla rodziców, czy może dla rodziców w towarzystwie ich pociechy? Kiedy dziecko choruje i idziemy z nim do pediatry, to logiczne jest, że zabieramy je ze sobą. A więc wydawałoby się, że skoro jest to psycholog dziecięcy, to chyba powinien spotkać się od razu z dzieckiem, prawda? Jednak, czy na pewno? Otóż, niekoniecznie. Zarówno ja, jak i wielu innych specjalistów na pierwsze spotkanie zaprasza tylko rodziców. Dobrze, aby na spotkanie przyszli oboje rodziców dziecka. Obie perspektywy, zarówno ta mamy, jak i taty są równie ważne. Nie powinno się pomijać żadnej z nich. Spotkanie z obojgiem rodziców jest też okazją do zaobserwowania przez psychologa jak wygląda komunikacja w rodzinie. Dlatego często zdarza się tak, że po spotkaniu z jednym rodzicem, na kolejne spotkanie psycholog zamiast dziecka zaprasza oboje rodziców. W moim przekonaniu, taka organizacja procesu jest najlepsza zarówno dla jego powodzenia jak i samego dziecka. 

Już śpieszę z wyjaśnieniem dlaczego ta kwestia jest tak istotna i jakie są powszechne praktyki w tej dziedzinie.

Dlaczego pierwsze spotkanie psychologa dziecięcego jest z rodzicem?

Jakie pytania rodzicom zadaje psycholog dziecięcy?

Pierwsze spotkanie u psychologa dziecięcego to kluczowy moment, który pozwala specjaliście zrozumieć sytuację dziecka oraz rodziny. Aby skutecznie pracować nad wsparciem malucha, psycholog potrzebuje szczegółowych informacji, których są w stanie dostarczyć przede wszystkim opiekunowie dziecka. Przebieg pierwszego spotkania zazwyczaj wygląda podobnie, jednak może on się różnić w zależności od zgłaszanego przez rodziców problemu. Często bywa też tak, że na pierwszym spotkaniu nie starcza czasu na poruszenie wszystkich tematów. Oto przykładowe pytania, jakie mogą paść podczas pierwszej konsultacji:

Pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym zazwyczaj jest stresujące, i to dla obu stron. Tak! Psycholog też może czuć się zestresowany przed spotkaniem z nową osobą. Zwłaszcza, kiedy nie wie kto i z jakim problemem się do niego zgłosi. Nie jest to niczym złym i wynika z chęci jak najlepszej pomocy drugiej osobie. Rodzice natomiast często obawiają się negatywnej oceny ze strony specjalisty. Jednak psycholog nie jest osobą, która ma ocenić. czy jesteś dobrym, czy złym rodzicem. Zadaniem specjalisty jest pomóc Ci lepiej zrozumieć Twoje dziecko i znaleźć najlepsze sposoby wsparcia jego rozwoju. To naturalne, że czasem czujesz się zagubiony i popełniasz błędy. Kto z nas tego nie robi? Dlatego nie obawiaj się, że zostaniesz w jakiś sposób osądzony w gabinecie psychologa. A jeśli tak się poczujesz, to powiedz o tym specjaliście. Jest tam dla Ciebie i po to, aby rozmawiać z Tobą o wszystkich Twoich obawach i wątpliwościach. Zbudowanie dobrej relacji między rodzicem, a specjalistą jest ważne i pomaga osiągnąć pozytywne efekty tych spotkań. 

Przebieg pierwszego spotkania może się różnić, w zależności o tego czego potrzebuje rodzic. Zdarzają się takie spotkania, gdzie głównie mówi rodzic, a psycholog słucha. Czasem po prostu rodzic potrzebuje się wygadać. Innym razem, rodzic potrzebuje się dowiedzieć czy rozwój jego dziecka przebiega prawidłowo i wtedy, to psycholog dzieli się kawałkiem swojej specjalistycznej wiedzy. Spotkanie z psychologiem to zawsze spotkanie dwóch lub w przypadku rodziców trzech osób, gdzie każdy wnosi coś od siebie. To sprawia, że każde takie spotkanie jest inne i na swój sposób niepowtarzalne. I właśnie to lubię w swojej pracy, że dzięki niej mam przywilej zajrzeć do świata wielu, tak wyjątkowych rodzin.

psycholog dziecięcy

Na co dzień pomagam dzieciom i ich rodzinom poradzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami, od problemów z zachowaniem i emocjami, po trudności z nauką i koncentracją. Uwielbiam pracować z dziećmi pomagając im rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z trudnościami, budować pozytywne relacje i odkrywać swoje unikalne talenty.

Dziękuję za odwiedzenie mojego bloga. Mam nadzieję, że znajdziesz tu przydatne informacje i inspiracje, które pomogą Ci wspierać rozwój i dobrostan Twojego dziecka.

Psycholog dziecięcy Poznań | Psycholog dla nastolatka Poznań

Skorzystaj z kalendarza online i umów wizytę

Przeczytaj również:

Scroll to Top