Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u psychologa?

Wizyta u psychologa dziecięcego bywa stresującym doświadczeniem, zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Uważność na problemy dziecka i zasięgnięcie porady psychologa może być ważnym krokiem w kierunku zadbania o jego prawidłowy rozwój. Jednak poszukiwanie odpowiedniego specjalisty i przygotowanie do pierwszej wizyty często bywa przytłaczające. Rodzicom przed pierwszą wizytą towarzyszy wiele obaw i wątpliwości. Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego? Jak przygotować dziecko przed spotkaniem z psychologiem? W tym poście znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i dowiesz się jak wesprzeć dziecko podczas pierwszej wizyty u specjalisty.
Przed pierwszą wizytą dziecka w gabinecie psychologicznym warto wyjaśnić kim jest psycholog i czym się zajmuje. Rozmawiając z dzieckiem możesz powiedzieć, że psycholog to osoba, która pomaga innym czuć się lepiej i radzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami. Podczas spotkania dziecko będzie mogło porozmawiać i opowiedzieć o wszystkim co jest dla niego ważne. Psycholog słucha i zadaje pytania, żeby dowiedzieć się więcej i lepiej zrozumieć swojego rozmówcę. Spotkania te pomagają w znalezieniu sposobów na rozwiązanie różnych problemów, których doświadcza dziecko oraz pomysłów na to co może zrobić, żeby poczuć się lepiej. Psycholog jest jak „detektyw emocji”, który pomaga ludziom odkryć, co je stresuje lub martwi, jakie są ich marzenia i cele, i jakie kroki mogą podjąć, aby osiągnąć te cele. Psycholog pomaga znaleźć narzędzia i strategie, aby radzić sobie ze stresem, lękiem, depresją lub innymi problemami emocjonalnymi.
Możesz powiedzieć: „Psycholog to osoba, która pomaga dzieciom w kłopotach i zmartwieniach. Pomaga zrozumieć uczucia i podpowiada jak sobie z nimi poradzić. Dzieci nie zawsze potrafią sobie same poradzić z różnymi trudnościami i wówczas potrzebują pomocy. Jedną z osób, która może pomóc jest psycholog.”
Jak wygląda wizyta dziecka u psychologa?
Zazwyczaj pierwsza wizyta z psychologiem dziecięcym odbywa się bez obecności dziecka. Psycholog spotyka się z samymi rodzicami, aby móc swobodnie porozmawiać o trudnościach, których doświadcza dziecko i w jaki sposób to wpływa na całą rodzinę. Podczas pierwszej wizyty psycholog będzie chciał zgromadzić jak najwięcej informacji o dziecku i jego otoczeniu. Możesz spodziewać się pytań dotyczących historii zdrowia dziecka, jego zachowania, relacji z rówieśnikami i rodzeństwem, a także sytuacji w szkole i w domu. W trakcie pierwszego spotkania psycholog wspólnie z rodzicami ustala kolejne kroki i decyduje czy pomocne będzie wspólne spotkanie z dzieckiem.
Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem, psycholog będzie chciał dowiedzieć się o nim czegoś więcej, ale też przede wszystkim nawiązać z nim relację i zadbać o to, by poczuło się bezpiecznie. Rozmowa może przybierać różne formy i być dostosowana do wieku i samopoczucia dziecka. Z młodszymi dziećmi spotkanie może przebiegać w formie zabawy. Dziecko może korzystać z zabawek, być poproszone o rysunek lub zagrać wspólnie z psychologiem w grę psychoedukacyjną. Ze starszymi dziećmi i nastolatkami często korzysta się z gier, kart pracy lub po prostu rozmawia. Psycholog dba o to, by w jego gabinecie dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie, nie ocenia i nie zmusza do mówienia, jeśli jego rozmówca nie czuje się gotowy.
Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?
Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej o tym, gdzie idziecie i czemu ma służyć wizyta u psychologa. Możesz pokazać dziecku dostępne w Internecie zdjęcia specjalisty oraz gabinetu psychologicznego. Rozmowa o wizycie u psychologa nie powinna się odbywać z dużym wyprzedzeniem, ale też nie w ostatniej chwili. Dziecko powinno mieć czas na adaptację do nowej sytuacji. Nie strasz dziecka wizytą, nie mów: „jesteś niegrzeczny i musisz iść do psychologa”. Wizyta u psychologa nie powinna być dla dziecka formą kary. Inaczej będzie mu trudno otworzyć się przed specjalistą i nawiązać z nim wspierającą relację.
Pozwól dziecku zabrać na wizytę jego ulubioną zabawkę, jeśli ma taką potrzebę. Bądź dla swojego dziecka źródłem spokoju i wspieraj je przed wizytą. Przygotuj dziecko na to, że przez jakiś czas może być samo z psychologiem w gabinecie a rodzic w tym czasie będzie w poczekalni. Cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania, które zadaje dziecko. Powiedz dziecku, o co psycholog może go zapytać (np.: „pani może zapytać o to co lubisz robić, w co się bawisz, czego nie lubisz, co ci sprawia radość a co przykrość, czego się boisz, co cię złości”). Opowiedz dziecku, jakie zadania może wykonywać podczas wizyty (np. „będziesz rysować, rozmawiać, układać klocki lub puzzle, pisać, czytać, może zagrasz w jakąś grę”). Poinformuj też dziecko, że jeżeli psycholog zada pytanie, na które nie zna odpowiedzi lub nie chce na nie odpowiedzieć, to może powiedzieć o tym głośno i nic się nie stanie.
Najważniejszy jest spokój i cierpliwość
Psychoterapia i pomoc psychologiczna jest procesem, który jest rozłożony w czasie. Zanim zobaczysz znaczące zmiany w zachowaniu i samopoczuciu dziecka może minąć trochę czasu. Ważne, żebyś był cierpliwy i wspierał swoje dziecko na każdym etapie procesu. Przygotowanie się do wizyty u psychologa dziecięcego dla wielu rodziców bywa wyzwaniem i nie jest łatwe. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi będzie to dla Was chociaż trochę prostsze. Pamiętaj, że jest to inwestycja, która może mieć długotrwałe korzyści dla zdrowia psychicznego i dobrostanu twojego dziecka.